Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Tony żywności co miesiąc

Kołobrzeska filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), we współpracy z Bankiem Żywności w Nowych Bielicach, przez cały rok wydaje żywność w ramach programu PEAD.

PEAD (franc. Programme Europeen d\'Aide aux plus Demunis) to Europejski Program Pomocy Żywnościowej. W Europie funkcjonuje od 1987 roku. Polska przystąpiła do niego w 2004 roku, po wejściu do Unii. Celem PEAD-u jest niesienie pomocy żywnościowej najbiedniejszym osobom. Artykuły spożywcze przekazywane w jego ramach są oznaczone napisem „Pomoc UE”. W 2010 roku na liście dystrybuowanych produktów było już 20 rodzajów specjalnie przygotowanej żywności, a co roku wprowadzane są nowe.

W Kołobrzegu i okolicach pomocą ChSCh objętych jest 260 osób z 67 rodzin. 50 z nich wytypował gminny ośrodek pomocy społecznej, a do 17 wolontariusze dotarli sami. W większości są to rodziny wielodzietne, w których najwyżej jedna osoba pracuje. Jest też sporo matek samotnie wychowujących dzieci. Dla niektórych PEAD to jedyna dostępna forma wsparcia.

W siedzibie kołobrzeskiej filii ChSCh raz w miesiącu rozdziela się od 1,5 do 3 ton produktów spożywczych, głównie: mąkę, mleko, kaszę mannę, kaszę jęczmienną z warzywami, cukier, masło, ser żółty, serki topione, kawę Inkę, herbatniki, muesli, płatki kukurydziane, mleko w proszku, czasem dżem i dania gotowe (z kaszą, z makaronem, krupnik). Taką ogromną ilość wydają potrzebującym zaledwie dwie osoby. W każdej wolnej chwili dołącza do nich Dorota Syldatk, kierownik filii.

Dwóch lokalnych wolontariuszy ChSCh zajmuje się rozwożeniem żywności do podopiecznych filii. Znają ich bardzo dobrze. I pamiętają na przykład, że kiedy wykarmić trzeba 18 dzieci, na weekend samego chleba potrzeba 14 bochenków.

– Teraz, kiedy ojciec tej rodziny ma pracę w stolarni, jest im trochę łatwiej, ale mimo to nasza pomoc jest niezbędna – podsumowuje jeden z wolontariuszy.

Wolontariusze lubią grudniowy czas. Wiedzą, że wtedy nacieszą oczy uśmiechniętymi buziami rozradowanych maluchów. Nie inaczej było w tym roku, kiedy dzieci samotnych matek otrzymały paczki ze słodyczami i zabawkami. Wraz z żywnością dostarczono je do domów w Kołobrzegu i okolicznych wioskach.

– Czasem dziwną drogą docierają do nas informacje na temat naszej pracy. Znajomej ktoś opowiadał o pomocy, jaką otrzymuje. Z rozmowy wynikało, że to nasz podopieczny. Był bardzo zadowolony i chwalił, że żywność, którą dostaje, jest taka dobra i różnorodna – mówi Dorota Syldatk. – Miło wiedzieć, że ludzie cieszą się z tej pomocy i doceniają to. Daje nam to siłę do działania. Choć zdarzają się i przykre komentarze w rodzaju: „Wy tu pracujecie na etacie i łaski nie robicie”. No cóż. Spokojnie wyprowadzamy z błędu. I działamy dalej.

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej ChSCh.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij